Właściciel
Willa przy Witebskiej 6 w Bydgoszczy przez wiele lat budziła żywe zainteresowanie Bydgoszczan. W Internecie istnieje wiele różnych, sprzecznych ze sobą informacji dotyczących tej nieruchomości. Zostały one zgromadzone przez pasjonatów historii, lecz nie były zweryfikowane. Po przeprowadzeniu badań materiałów archiwalnych z całą pewnością można już stwierdzić, że willa przy Witebskiej 6 w Bydgoszczy nie została wzniesiona przez hrabiego. Została ona zbudowana przez optyka – mechanika Stanisława Zakaszewskiego. W 1906 r. odszedł on od swojego wspólnika i otworzył własną „Centralę optyczną”, mieszczącą się ostatecznie przy ul. Gdańskiej 9 w Bydgoszczy. Centrala ta była wtenczas jedyną hurtownią optyczną w kraju. Zakład ten, jak przyjdzie nam czytać w „Nowym Kurjerze”, nr 293, s. 11, ucierpi później na wskutek pożaru.
Budowa willi
Nieruchomość położona przy ul. Witebskiej 6 w Bydgoszczy figurowała przed zmianą numeracji budynków w 1931 r. jako ul. Witebska 18. Zgodnie z „Książką Adresową Miasta Bydgoszczy”, nieruchomość ta należała w 1925 r. do rolnika Jana Niedzielskiego. Mając jednak na względzie zaistniały kontrast, tj. niski status społeczny i wysokość ówczesnych zarobków w tym zawodzie w stosunku do reprezentacyjnego charakteru willi, należy przyjąć, że pod tym samym adresem istniała wówczas uboższa, czynszowa kamienica. Stanisław Zakaszewski po raz pierwszy zaczął figurować jako właściciel tej nieruchomości w „Książce Adresowej Miasta Bydgoszczy na rok 1926”, przy czym należy podkreślić tu błąd w druku w/w książki – pomylono nazwisko właściciela (Zalaszewski – Zakaszewski) oraz błędnie przypisano go do ulicy Witebskiej 17. Należy zatem przyjąć, że przebudowa czynszowej kamienicy na reprezentacyjną willę rozpoczęła się w 1926 r..
Architektura
Summa summarum willę przy Witebskiej 6 w Bydgoszczy wzniesiono na planie prostokąta w stylu eklektycznym – w narożniku budynku znajduje się przykuwająca wzrok przechodniów baszta alkierzowa w której to mieściła się niegdyś kręta klatka schodowa a od strony północnej wybudowano balkon z widokiem na park. Na terenie nieruchomości znajdowały się wówczas kamienne schody, które prowadziły przez park. Z tyłu budynku, od strony wschodniej (tj. od strony rzeki) był założony ogród kwiatowy. Rezydencja od strony zachodniej (tj. od strony ulicy) była otoczona zaś dekoracyjnym, murowanym ogrodzeniem. W wyniku wybuchu II. Wojny Światowej, posiadłość przeszła w ręce niemieckiego okupanta.
Dalsze losy
Zakaszewski i jego sklep nie figurują w książkach telefonicznych dla Okręgu Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie. Zgodnie z materiałami zgromadzonymi w Archiwum Federalnym Niemiec (Bundesarchiv), sygn. BArch R 1508/2304 IV G.R., nieruchomość służyła wówczas jako ośrodek wypoczynkowy (sanatorium) Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Po wojnie przeszła ona pod państwowy zarząd Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy i została zamieszkana przez lokatorów. Budynek ulegał zniszczeniu ze względu na brak remontów a w 2006 r. wyprowadził się z niego ostatni lokator. Z powodu zaniedbania, tętniąca niegdyś życiem willa została nadgryziona zębem czasu a jej część uległa zawaleniu w późniejszym okresie.